Bieganie na orientację

 

Rodzajów biegów jest całe mnóstwo. Zaryzykować można tezę, że każdy amator tego sportu znajdzie na pewno coś dla siebie i coś, co miło go zaskoczy. Są biegi uliczne, są biegi przełajowe, górskie w kilku technikach, a nawet biegi na orientację. I to właśnie bieganie na orientację zyskuje na popularności również jak wszystkie inne dyscypliny biegowe z roku na rok. Bieganie na orientację ma sporą tradycję i jest dyscypliną sportową powszechnie uznawaną na świecie. To bieg, w którym chodzi nie tylko o prędkość biegu i jego technikę, ale również na odnalezieniu pewnych punktów kontrolnych i odbicie na nich swojej karty startowej, choć dziś już powszechnie stosuje się chipy elektroniczne, które automatycznie rejestrują zawodnika na danym punkcie pomiaru. Ominięcie dowolnego punktu zazwyczaj oznacza dyskwalifikację lub kary czasowe, a zawodnicy startują w pewnych odstępach czasowych, zwykle co kilka minut. 

Bieg na orientację: mapa

 

Bieganie na orientację to również inne przygotowanie, bowiem prócz dobrej kondycji będziemy musieli świetnie posługiwać się mapami. Organizator zwykle właśnie takowe nam daje, a dodatkowo na wielu biegach jest zakaz stosowania elektronicznych wspomagaczy jak chociażby GPS w telefonie. Jesteśmy więc znacznie bardziej zdani na samych siebie i faktyczną orientację w danym terenie. Oczywiście formy oszustwa są karane surowo, zwykle wykluczeniem zawodnika.

Bieganie na orientację zmuszą nas do angażowania swoich szarych komórek, a w przypadku, gdy są to biegi długie na dużym zmęczeniu wcale nie tak trudno o to, by się pomylić i stracić często wiele cennych minut. Odpowiednio wyskalowana mapa i kompas to zwykle wszystko czego się używa. Biegi na orientację są od bardzo wielu lat uprawiane również w naszym kraju i istnieje nawet specjalna federacja zajmująca się wyłącznie tymi właśnie biegami. Istotną różnicą jest również spora samotność na trasie takiego biegu. Zwykle nie spotkamy tam wielu kibiców, a zostajemy zdani sami na siebie w odnajdowaniu odpowiednich punktów kontrolnych i ich zaliczaniu. Nikt w tym temacie nie może nam udzielić pomocy, a oczywiście zawodnicy wypuszczani są na tyle w dużych odstępach czasowych, by nie byli w stanie również ze sobą mieć zbyt dużego kontaktu. Taki kontakt zresztą nie jest dla nas jako zawodnika korzystny, bowiem poczekanie 3 minut na kolejnego zawodnika oznacza ni mniej ni więcej jak to, że właśnie zostaliśmy przez kogoś o wspominane 3 minuty wyprzedzeni w klasyfikacji. Nie jest to więc atrakcyjne z punktu widzenia samych zawodników. Czasem obowiązującym w przypadku biegu na orientację jest oczywiście czas netto czyli ten, który liczony jest od momentu naszego startu, a nie strzału startera, który w tej dyscyplinie sportowej nie występuje. 

Bieganie na orientację to dobra alternatywa

 

Bieg na orientację stanowi ciekawą alternatywę dla wielu innych biegów, które są na co dzień organizowane na ulicach miast i w terenie. Zwykle są one właśnie w okolicznościach przyrody, choć są także biegi na orientację w miastach i mniejszych miejscowościach. To niezwykle ciekawa dyscyplina sportowa, która stara się od wielu lat o włączenie w kanon dyscyplin olimpijskich. Połączenie umiejętności biegowych i orientowania się w otoczeniu, trasie i terenie jest niezwykle atrakcyjne, a dzięki wielu zabiegom, jakie federacje czynią w ostatnich latach zawody takie stają się również znacznie bardziej atrakcyjne dla samych kibiców, dzięki miejscu rozgrywania ich również w parkach miejskich i samych miastach.

Również w naszym kraju biegi na orientację są rozgrywane zarówno w parkach miejskich w rozmaitych cyklach sportowych, jak również w terenie. Każdy amator tej dyscypliny znajdzie zatem na pewno zawody sportowe dla siebie. Nie są one również bardzo licznie obsadzone, co również dla wielu osób może być korzystne i sprawić, że bieganie na orientację będzie jeszcze przyjemniejsze. To zdecydowanie dyscyplina, którą warto się zainteresować zarówno jeżeli myślmy o rozpoczęciu przygody z bieganiem w ogóle, jak również wtedy, gdy mamy za sobą już przetarcie w postaci biegów ulicznych. 

Pin It on Pinterest

Shares
Share This